pardus yaz stajı ilk hafta

Pardus yaz stajı ilk haftası alınan eğitimlerden derlenenler.
Pardus nedir?
Pardus, bir sistemin geri planda nasıl çalıştığı hakkında fikir sahibi olmasına gerek duyulmadan sadece istenilen amaca uygun uygulamayı kullanan olarak tanımlayabileceğimiz bilişim okur-yazarı kullanıcıların temel masaüstü ihtiyaçlarını hedefleyen, var olan Linux dağıtımlarının kavram, mimari ve kod olarak üstün yönlerini kullanan kurulum, yapılandırma ve kullanım kolaylığı sağlamak üzere UEKAE tarafından geliştirilen bir GNU/Linux dağıtımıdır.

ÇOMAR nedir?
ÇOMAR, açılımı COnfiguration MAnageR olan, programlar arası uyum sorunlarını azaltmak, kullanıcının ayar yapma gerekliliğini en aza indirmek amacıyla geliştirilen bir yapılandırma yönetim sistemidir. Yapılandırma sorunları birden fazla uygulamanın birbiriyle uyumlu çalışmasının gerektiği yerde bir de tek bir uygulamanın yapılandırılması sırasında ortaya çıkanlar olarak temelde iki parçadan oluşur. ÇOMAR’ın kullanıcıya faydası kurulan uygulamaları elle ayarlamak, sistemin bildiği ve bulabildiği bilgileri elle girmek ve bunları yapmak için gerekli belgeleri okuyup zaman kaybetmek yerine ÇOMAR’ın yapıyor olamasıdır. Sistemi sürekli kontrol ettiği için ayar sorunları olan programların kullanıcıyı engellemesini önlemektedir.

Müdür nedir?
Müdür, Pardus’un init sistemidir. Açılış sırasında sistem saatini donanım saatiyle senkronize ettikten ve temel ağ ayarlarını da yaptıktan sonra, Pardus’un sistem yapılandırma aracı olan Çomar’ı başlatır. En son olarak Çomar’a servisleri çalıştırması komutunu verir.Bu iki sistemin birlikte çalışması ile açılış süreci oldukça hızlanmaktadır.
ayrıca;
YALI Pardus sisteminin kurulmasını sağlayan araçtır.

Açılış yöneticisi, ağ yöneticisi, disk yöneticisi, geçmiş yöneticisi, güvenlik duvarı yöneticisi, kullanıcı yöneticisi, servis yöneticisi, paket yöneticisi, sistem yöneticisi, ekran ayarları, göç aracı, kaptan ve sistem bilgileri gibi özgün Pardus bileşenleri de bulunmaktadır.

Pardus paket ve kaynak depoları nedir?

Pardus kaynak kod depoları ve paket depoları svn.pardus.org.tr altında bulunmaktadır. Bu depolarda dağıtımların sürümleri tarafından kullanılan devel ve stable ana dalları ve kararlı dal etikletleri bulunur.


Pardus paket depoları devel: programların en son ve ve buna oranla kararsız sürümlerinin paketlerini içeren dizindir. stable: programların karalı hallerindeki sürümlerin paketlerini içeren dizindir. 2008,2009,2011: dağıtım sürümlerinin paketlerini içeren dizinlerdir. corporate2: kurumsal dağıtım paketlerini içeren dizindir.

uludag paket deposu: (ulusal dağıtım) Pardus geliştiricilerinin geliştirdiği yazılımları ve görsel tasarımcıların ürettiği görselleri içeren depodur.
trunk: programların geliştirildiği dizindir.
branches: hali hazırda bir program farklı bir yol izlenerek geliştirilecekse bu alanda geliştirilir.

Paket nedir?
Bir programın derlenmesinden kurulmasına kadar geçen sürecin otomatik olarak yapılmasını sağlayan bir yapılacaklar listesine paket denir. PiSi Pardus’un paket kurma programı bir paket içerisinde yer alan bilgileri kullanarak; derleme öncesi ayarları yapar, programın kaynak kodunu paket içerisinde verilen adresten indirir, yama varsa kodu yamalar, kodun derlenmesini sağlar, programın çalışması için gerekli bağlılık dosyalarını uygun dizinlere taşır ve derlenmiş programa hızlı erişim için kısayol oluşturur.


——————————————————————————————————————————

[1] http://tr.pardus-wiki.org/Pardus:Geli%C5%9Ftirici_adaylar%C4%B1na_tavsiyeler

[2] http://tr.pardus-wiki.org/Pardus:%C3%87OMAR_Mimarisi

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s